172067172067d172067u

Hvordan blir du en god maskinfører?

Fingerspissfølelse, nøyaktighet og fagkunnskap er bare noen av egenskapene som gjør en god anleggsarbeider. Ove Inge Oksnes har kjørt gravemaskiner i 30 år, og har en forkjærlighet for naturstein. Med Oksnes Anlegg & Maskin AS på Kjerrgarden utfører han gravearbeid, transport- og mureroppdrag.

- Jeg jobber på hustomter, både på nybygg og rehabilitering, og tar mindre transportoppdrag av stein og singel. Det jeg liker mest og kanskje er best på, er murer-arbeid med naturstein. Som liten likte jeg puslespill, og tålmodigheten til å finne den rette brikken til puslespillet trenger jeg også når jeg skal finne den rette steinen. Ingen steiner er like.


- Fremover ønsker jeg meg flere og større mureroppdrag. Fordelen med naturstein er at den er mer vedlikeholdsfri enn for eksempel betong, og den eldes med fjellet og området rundt, sier han engasjert.

Med en 18-tonns gravemaskin svinger Oksnes stadig skuffa for privatkunder. I tillegg blir han leid inn til murer-oppdrag av Askøy-firmaet Soltvedt Maskin AS. Med fagbrev på tre forskjellige maskiner og lastebil-sertifikat, er han en allsidig og fleksibel arbeider.


- Noen kunder har alt klart, mens andre tar kontakt før de har tegninger og vil ha hjelp. Da kan jeg komme med forslag til endringer, hvis jeg ser at det finnes mer praktiske og bedre løsninger.

Etter en økning i oppdragsmengden tok Oksnes inn en lærling i februar. Etter endt praksis og fagbrev blir unggutten maskinfører. Lærlingen har begynt i det små med grusing og avretting av gårdsplasser, og kommer snart til å avansere til å være med på graving av grøfter, forklarer læremesteren.


172067u


- Tålmodigheten til å ta en vanskelig jobb er kanskje den største styrken min. Av og til er det nemlig vanskelig i starten av en gravejobb. Det kan være bratt, og man må ha roen for å ikke gjøre feil bevegelser. Det skal nemlig ikke mye til før en stein faller ned på et fortau. På den siste jobben jeg var innleid for Soltvedt Maskin AS i vinter murte jeg en åtte meter høy mur som var rett over et fortau. Da sprengte og pigget vi en hylle som jeg begynte å mure på.


- Uansett om det er graving av ei grøft eller en planeringsjobb, så prøver jeg å gjøre det skikkelig. Jeg er tålmodig, og anstrenger meg for å gjøre utfordrede jobber på en riktig og god måte. Jeg mener selv at jeg kan faget mitt og det jeg driver med. Og jeg er til å stole på. I tillegg er utførelsen og kvaliteten god, uansett om det er A- eller B-kvalitet på natursteinen jeg murer.

Les mer...

2017-05-30 17.00

allumengineering2

Norsk ingeniørselskap vil rense oljeforurenset vann med egenutviklet teknologi

Artikkel Med fokus på innovative løsninger og nyskapende teknologi, har Allum Engineering AS sikret seg en sterk posisjon i markedet siden oppstarten i 1973. Nå fokuserer selskapet på ingeniørtjenester og utstyrsleveranser...
olaussenmetall2

Generasjonsbedrift med fokus på bronseproduksjon leder an på miljøvennlige løsninger og raske leveranser

Artikkel Olaussens Metall AS fra Haugesund, har holdt fast ved verdiene trygghet, tillit og troverdighet siden 1928, og er i dag en Norgesledende aktør innen bronse- sink- og støpejernproduksjon.

    Kontaktinformasjon

    • Oksnes Anlegg og Maskin AS
    • Telefon:
      472 02 166
    • Adresse:
      Oksnesvegen 85, 5314 Kjerrgarden
    national-cancer-institute-NFvdKIhxYlU-unsplash

    Å jobbe som vikar

    Å jobbe som vikar via et vikarbyrå i Norge har mange fordeler, men det kan også være svært gunstig for en bedrift å innleie fra bemanningsforetak.

    hytte

    Utnytt din gamle hyttes potensiale

    Hyttekulturen står sterkt i det norske samfunnet. Mange har hytter som har gått i arv gjennom generasjoner, og som med tiden trolig har blitt slitt og trenger oppussing. I dag bygges det nye hytter for fullt, og dessverre blir mange eldre hytter stående tomme eller revet ned for å bygge nytt. 

    hellofresh

    Hvordan skape mer hygge på kjøkkenet

    For mange er matlaging bare en av hverdagens plikter, en ndvendighet som nesten går på autopilot. Brødskiver smøres, poteter koker og oppvasken går, alt uten at du tar deg mye tid til å tenke over det. Kjøkkenet er gjerne ikke det første rommet du forbinder med hygge og kos, men vi mener det burde være det.

    Arkiv